Autonominis dūmų detektorius Sentek SD218

Autonominis dūmų detektorius Sentek SD218

Kategorija:

AUTONOMINIS DŪMŲ DETEKTORIUS

Autonominis dūmų detektorius iš anksto informuoja apie galimą gaisro pavojų, kai tik pasiekiamas nustatytos dūmų koncentracijos lygis patalpose.

Sentek gamintojo fotoelektrinis autonominis dūmų jutiklis yra skirtas aptikti dūmus kurie patenka į jutiklio viduje esančią dūmų aptikimo dėžutę. Jis neaptinka dujų, temperatūros ar liepsnos. Jutiklis skelbia ankstyvą pavojų apie dūmus signalizuodamas viduje įmontuota sirena. Detektorius apsaugo jus ir suteikia brangaus laiko jums ir jūsų šeimai evakuotis iš patalpos iki kol išplinta ugnis. Tačiau jutiklis tinkamai įspės apie dūmų pavojų tuo atveju, jeigu instaliavimas, vietos parinkimas ir priežiūra bus vykdomi taip kaip nurodyta šioje vartotojo instrukcijoje.

Įspėjimas: Šis jutiklis skirtas naudoti atskirose gyvenamose patalpose, tai reiškia, kad jutiklis turi būti naudojamas vienos šeimos name arba bute. Jis nėra skirtas naudoti vestibiuliuose, koridoriuose, rūsiuose ar kitose patalpose kur gyvena daug šeimų, nebent jose jau yra veikiantys jutikliai kiekvienos šeimos patalpose. Dūmų jutikliai, sumontuoti bendro naudojimo patalpose, toliau nuo individualių gyvenamų patalpų, tokiose kaip prieangiai ar koridoriai, iš anksto neperspės gyventojų apie pavojų. Pastatuose, kur gyvena daug šeimų, jutikliai turi būti sumontuoti kiekvienai šeimai po vieną.

Įspėjimas: Šis autonominis dūmų detektorius nėra skirtas naudoti negyvenamose patalpose. Sandėliai, pramoniniai ar komerciniai pastatai, ir specialios paskirties negyvenami pastatai turi specialius reikalavimus priešgaisrinėms sistemoms ir apsaugai nuo įsilaužimo. Šis jutiklis nėra tinkamas jungti prie tokių sistemų, vietose kur gyvena ar dirba daug žmonių, pavyzdžiui viešbučiai, moteliai. Taip pat bendrabučiai, ligoninės, slaugymo namai ar kitos įstaigos, net jeigu jos anksčiau buvo atskirų šeimų gyvenamieji pastatai.

 • Gamintojas SENTEK
 • Prekės kodas SD218
 • Aptinkamos dujos Dūmai
 • Maitinimo įtampa 9V elementas (yra komplekte)
 • Veikimo temperatūra, °C -10 – +50
 • Garso lygis 85 db/3m
 • Matmenys 102mm(dia.) x35mm(aukštis) su baze
 • Svoris su baterija 130g.
 • Sertifikatai CE; EN-14604

Privalumai:

 • Lengva instaliacija
 • Automatinė testavimo funkcija
 • Garsinis signalas pavojaus atveju

 

Montavimo vieta

Vietos jutiklio montavimui

Pilnam padengimui gyvenamosiose patalpose, dūmų jutikliai turėtų būti sumontuoti visuose kambariuose, prieškambariuose, koridoriuose, sandėliavimo patalpose, rūsiuose ir palėpėse kiekvienos šeimos gyvenamose patalpose. Minimaliai privalo būti sumontuota po 1 jutiklį kiekviename auktšte, palėpėje ir kiekvienoje miegojimo patalpoje.

Naudingi patarimai:

•       Montuokite dūmų jutiklį koridoriuje prie kiekvieno miegamojo durų, kaip parodyta pav. 1.1. Du jutikliai yra reikalingi namuose su dviem miegamaisiais, kaip parodyta pav. 1.2.

•       Montuokite dūmų jutiklį kiekviename aukšte daugiabučiuose arba individualiuose namuose kurie turi kelis aukštus, kaip parodyta pav. 1.3.

•       Sumontuokite mažiausiai du dūmų jutiklius kiekviename namų ūkyje.

•       Montuokite dūmų jutiklį kiekviename miegamajame kambaryje.

•       Sumontuokite po dūmų jutiklį abiejuose koridoriaus galuose, jeigu koridorius ilgesnis kaip 12 metrų.

•       Montuokite dūmų jutiklį kiekvieno miegamojo kambario viduje taip kad miegantis asmuo gerai girdėtų suveikusį jutiklį, jutiklis negali būti už uždarytų durų, nes jos gali blokuoti aliarmo garsą ir nepažadinti miegančio asmens.

Pav. 1.1. Jutiklio montavimas butuose su vienu miegamuoju arba su keliais greta esančiais miegamaisiais.

Pav. 1.2. Jutiklio montavimas namuose, turinčiuose daugiau negu vieną miegamąjį skirtingose vietose.

Pav. 1.3. Jutiklių montavimas kelių aukštų nuosavuose namuose, turinčiuose daugiau negu vieną miegamąjį skirtingose vietose.

•      Rūsyje dūmų jutiklius montuokite šalia laiptų.

•      Antrame aukšte sumontuokite 1 jutiklį ant lubų šalią laiptų. Įsitikinkite, kad nei durys nei kitos kliūtys neužstotų jutiklių gaisro atveju.

•      Sumontuokite papildomus dūmų jutiklius – svetainėje, valgomajame, palėpėse ir sandėliukuose.

•      Montuokite jutiklius ant lubų, kuo arčiau centro. Jei lubų centras nepatogioje vietoje, montuokite jutiklį ant lubų ne arčiau kaip 10cm nuo bet kurios sienos ar kampo, kaip parodyta pav. 1.4.

•      Jei montavimas ant lubų nėra įmanomas ar draudžiamas, tokiu atveju sumontuokite jutilius ant sienos, 10-15cm atstumu nuo lubų, kaip parodyta pav. 1.4.

•      Jeigu kambaryje yra šlaitinės lubos, pabandykite sumontuoti jutiklį ant lubų 0,9 m atstumu, matuojant horizontaliai nuo aukščiausios lubų vietos, kaip parodyta pav. 1.5.

Pav. 1.4. Rekomenduojamos geriausios vietos dūmų jutiklių montavimui

Pav. 1.5. Rekomenduojama geriausia vieta dūmų jutiklio montavimui su šlaitinėmis lubomis.

Jutiklių montavimas mobiliuose namuose ir karavanuose

Mobilūs namai ir karavanai pagaminti po maždaug 1978m, buvo sukurti taupyti energiją. Mobiliuose namuose ir karavanuose pagamintuose po 1978m, dūmų jutikliai turi būti sumontuoti kaip aprašyta aukščiau. Senesniuose mobiliuose namuose ir karavanuose montuokite jutiklius tik ant vidinių sienų. Tvirtinkite juos 10-15cm atstumu nuo lubų. Senesniuose mobiliuose namuose ir karavanuose montuokite dūmų jutiklius kaip įmanoma arčiau miegojimo vietos, taip pat kiekviename kambaryje jeigu jų yra daugiau nei vienas. Tačiau prieš montuodami jutiklius dar perskaitykite skyrių – „Vietos kur nemontuoti jutiklių“

 Jutiklių montavimas mobiliuose namuose ir karavanuose

Mobilūs namai ir karavanai pagaminti po maždaug 1978m, buvo sukurti taupyti energiją. Mobiliuose namuose ir karavanuose pagamintuose po 1978m, dūmų jutikliai turi būti sumontuoti kaip aprašyta aukščiau. Senesniuose mobiliuose namuose ir karavanuose montuokite jutiklius tik ant vidinių sienų. Tvirtinkite juos 10-15cm atstumu nuo lubų. Senesniuose mobiliuose namuose ir karavanuose montuokite dūmų jutiklius kaip įmanoma arčiau miegojimo vietos, taip pat kiekviename kambaryje jeigu jų yra daugiau nei vienas. Tačiau prieš montuodami jutiklius dar perskaitykite skyrių – „Vietos kur nemontuoti jutiklių“

Nemontuoti

Klaidingas aliarmas atsiranda tuomet, kai dūmų jutikliai sumontuoti tokiose vietose kur negali veikti tinkamai. Žemiau nurodyti patarimai, padės išvengti klaidingų aliarmų:

•       Nemontuokite dūmų jutiklių ten kur natūraliai vykdomi degimo, šildymo, dujų išmėtimo procesai. Nemontuokite – virtuvėse su mažais langais ar prasta ventiliacija, garažuose kur patenka transporto priemonių išmetamųjų dujų, šalia krosnių, karšto vandens šildytuvų ar patalpų šildytuvų.

•       Nemontuokite arčiau kaip 6m atstumu nuo vietų kur natūraliai vykdomi degimo procesai, pvz. virtuvių. Jei mažiau kaip 6m nėra įmanoma, pvz. mobiliuose namuose, pasistenkite sumontuoti jutiklį kaip įmanoma toliau nuo tokių vietų, geriausia ant sienos. Kad apsisaugoti nuo klaidingų aliarmų, užtikrinkite gerą tokių patalpų su karščio židiniais vėdinimą.

Svarbu: Tačiau jokiu būdu neišjunkite jutiklio, tam kad išvengtumėte klaidingo aliarmo.

•       Kai oro srautas eina pro virtuvę, būdas kaip jutiklis gali aptikti kietasias dūmų daleles pavaizduotas grafiškai pav. 1.6. Paveikslas parodo teisingas ir neteisingas jutiklio montavimo vietas.

Pav. 1.6. Rekomenduojamas dūmų jutiklių montavimas patalpose su natūraliai vykdomais degimo procesais (Virtuvės, židiniai ir pan.)

•      Labai drėgnose patalpose, šalia vonios ar dušo patalpų. Drėgmė gali patekti į jutiklio dūmų aptikimo dėžutę, drėgmei atvėsus atsiranda vandens lašeliai, tai gali įtakoti klaidingą aliarmą. Montuokite dūmų jutiklius mažiausiai 3 metrų atstumu nuo vonios patalpų.

•      Labai šaltose ar karštose patalpose, įskaitant nešildomus pastatus ar kitas lauko patalpas. Jei temperatūra pasiekia jutiklio veikimo temperatūros ribas, jutiklis gali neveikti tinkamai. Šio jutiklio veikimo temperatūros ribos yra – nuo 0°C – 50°C

•      Labai dulkėtose ar purvinose patalpose, purvas dulkės gali kauptis ant jutiklio dūmų dėžutės, tai gali įtakoti dažnus jutiklio suveikimus. Taip pat purvas, nešvarumai ir dulkės gali trukdyti dūmams pasiekti jutiklį ir tokiu atveju, jis gali nesuveikti.

•      Šalia oro ventiliacijos angų ar patalpose kur dažnai kyla skersvėjis, kur yra oro kondicionieriai, šildytuvai ar ventiliatoriai. Tokiose vietose oro srovės ar skersvėjai dūmus gali nunešti nuo dūmų jutiklio.

•      Namų pastogėse kur stogai yra šlaitiniai, taip pat vietose tarp stogo ir sienos oras nėra vėdinamas, ir tokiose vietose dūmai taip pat gali nepasiekti jutiklio. Žiūrėkite pav.1.4 – 1.5.

•      Patalpose kur yra vabzdžių. Jei vabzdžiai patenka į jutiklio dūmų aptikimo dėžutę, tai gali įtakoti klaidingą aliarmą. Jei atitinkamose patalpose nuolat yra vabzdžių, prieš montuojant autonominius dūmų jutiklius reikalinga jais atsikratyti.

•      Šalia dienos fluorescencinių (dienos šviesos) lempų, elektriniai trikdžiai nuo šių lempų gali įtakoti klaidingą jutiklio suveikimą. Montuokite jutiklius mažiausiai 1,5 metro atstumų nuo šių lempų.

Pavojinga: Neišiminėkite baterijų iš jutiklio aliarmo metu. Atidarykite langą ar įjunkite ventiliatorių kad išvėdintumėte dūmus. Aliarmas išsijungs pats, kai patalpoje neliks dūmų. Jei aliarmas kartojasi išvalykite dūmų jutiklį kaip aprašyta šioje instrukcijoje.

Pavojinga: Nestovėkite ilgai arti jutiklio aliarmo metu. Aliarmo garso lygis yra aukštas tam kad pažadintų jus pavojaus metu. Stovint arti veikiančio aliarmo, aukštas garso lygis gali būti žalingas jūsų klausai.

Montavimas

Dūmų jutiklio montavimas

SD218 serijos autonominiai dūmų jutikliai skirti montavimui ant lubų ir jeigu reikalinga ant sienų. SD218 serijos jutikliai veikia viename taške, jų veikimas negali būti nukreiptas į kitą tašką. SD218-I serijos jutikliai gali veikti kaip autonominiai jutikliai ir gali būti sujungiami su kitu tokiu pačiu jutikliu pažymėtu I raide ir veikti bendrai. (Žiūrėkite – „Kaip sujungti SD218-I jutiklius kartu“) Įspėjimas: Nejunkite SD218 jutiklių su jokiais kitais jutikliais ar pagalbiniais prietaisais. SD218 jutiklių jungimas su kitais prietaisais gali įtakoti netinkamą jutiklių veikimą.

Pirmiausia skaitykite skyrius – „Vietos kur montuoti dūmų jutiklius“ ir „Vietos kur nemontuoti dūmų jutiklių“ ir tada nuspręskite kur montuoti jutiklį.

Prašome vadovautis šiais žingsniais montuodami autonominį dūmų jutiklį:

1.     Vietoje kur planuojate montuoti dūmų jutiklį, nubrėžkite 15cm ilgumo horizontalią liniją.

2.    Nuimkite jutiklio bazę sukdami prieš laikrodžio rodykle.

3.    Pridėkite jutiklio bazę ant sienos taip kad pailgos kiaurymės būtų lygiai ant nubrėžtos linijos. Pažymėkite gręžimo vietas ant linijos.

4.    Patraukite jutiklio bazę.

5.     Naudodami 5mm gražtą išgręžkite 2 skyles sienoje pažymėtose vietose. Įdėkite į jas 2 plastikinius kaiščius (yra komplekte). Grežiant skyles jutiklį laikykite toliau, kad nepatektų dulkių.

6.    Naudodami varžtus (yra komplekte) prisukite jutiklio bazę prie sienos.

7.     Prisukite jutiklį prie bazės pagal laikrodžio rodyklę

Pav. 1.7. Jutiklio montavimas

PASTABA: Jei šis jutiklis turi sujungimo funkciją (SD218-I), prieš tai skaitykite skyrių – „Kaip sujungti SD218-I jutiklius kartu“.

8.    Žingsniai kaip įdėti/pakeisti jutiklio bateriją:

a)  Autonominio jutiklio veikimui reikalinga 9V tipo baterija (yra kompekte)

b)  Nugarinėje jutiklio pusėje atidarykite baterijos dangtelį.

c)  Išpakuokite bateriją ir prijunkite prie ten esančių kontaktų. Užfiksuodami kontaktus ant baterijos tinkamoje padėtyje.

d)  Įdėkite bateriją į jutiklio vidų ir uždarykite baterijos dangtelį.

Pav. 1.8. Baterijos įdėjimo vieta dūmų jutiklyje

Įspėjimas: Šis dūmų jutiklis turi raudoną skląstį, kuris parodo ar yra įdėta baterija. Kada yra įdedama baterija šis skląstis pasislepia taip nekliudydamas prisukti jutiklio bazės prie jutiklio. Jei baterijos nėra, skląstis yra išlindęs ir neleidžia pritvirtinti jutiklio bazės prie jutiklio. Baterija yra įpakuota ir neprijungta prie jutiklio taip išlaikant bateriją naują.

Pastaba: Kai jutiklio baterija pirmą kartą prijungiama prie jutiklio, jutiklis supypsės 1 kartą. Tai normali reakcija, kuri parodo baterija įdėta tinkamai. Uždarykite dangtelį, tada paspauskite mygtuką – „TEST“ ir palaikykite apie 5 sekundes kol suveiks aliarmas. Aliarmas veiks garsiai pypsėdamas. Tai reiškia, kad jutiklis veikia tinkamai.

KAIP SUJUNGTI JUTIKLIUS SD218-I KARTU

Pavojinga: Žemiau pateikiamų instrukcijų nesilaikymas gali įtakoti jutiklio gedimus ar visiškai sugadinti jutiklį.

SD218-I serijos autonominiai jutikliai turi sujungimo funkciją (interconnection). Šios funkcijos pagalba, kai vienas iš jutiklių aptinka dūmus, visi jutikliai skelbia aliarmą vienu metu. Žemiau aprašytos sąlygos turi būti užtikrintos, kad šie sujungiami jutikliai veiktų tinkamai.

1)    SD218-I serijos jutikliai gali būti sujungti tik su tokiais pačiais SD218-I jutikliais. Nejunkite šių jutiklių su jokiais kitais dūmų jutikliais.

2)    SD218-I serijos jutiklių išviso galima sujungti iki 38vnt.

3)    Maksimalus laido ilgis tarp sujungiamų jutiklių

turėtų būti ne ilgesnis kaip – 305m. Laido skerspjūvis turėtų būti – 0,75 mm2 ar didesnis ir pažymėtas mažiausiai 300V.

4)    Sujunkite jutiklius kaip pažymėta Pav. 1.9.

5)    Plastmasinis fiksatorius su mėlynu ir oranžiniu laidu užmaunamas ant metalinių strypelių taip kad atitiktų kontaktus.

6)    Laidai išeinantys iš jutiklių sujungiami pagal spalvas. Mėlynas su mėlynu ir oranžinis su oranžiniu.

7)    Užtikrinkite kad baterijos įdėtos tinkamai į kiekvieną jutiklį.

8)    Tam kad ištestuoti sistemą, paspauskite „Test“ mygtuką ant kiekvieno jutiklio. Užtikrinkite , kad aliarmas suskambėtų visuose sistemos jutikliuose. Jutiklius sujunkite tik vienos šeimos gyvenamosiose patalpose. Kitu atveju jei jutikliai yra sujungti keliuose namuose, suveikus vienam jutikliui ims skambėti visi ir taip gali būti suklaidinti vienų patalpų savininkai.

Pav. 1.9. SD218-I jutiklių sujungimo schema.

Raudonas LED indikatorius

Raudonas LED šviesos diodas tai aliarmo indikatorius. Jis matomas „Test“ mygtuko viduje žiūrint iš viršaus. Kai šis indikatorius sumirksi 1 kartą per 32 sekundes, tai parodo kad jutiklis veikia tinkamai. Kai jutiklis aptinka dūmus ir tuo pačiu metu suveikia garsinis aliarmas, tai raudonas indikatorius mirksi daug dažniau – 1 kartą per 0,67 sekundės. Naudojant sujungiamus modelius, kur raudonas indikatorius nemirksi, tai parodo kad kitas jutiklis priklausantis sistemai aptiko dūmus ir suveikė visa sistema.

Jutiklio testavimas

Jutiklio priežiūra